Gyvenimas Olandijoje – kalba, darbas, pinigai

Dalia. Labai įdomu buvo sužinoti kaip Jums sekasi Olandijoje. Aš kitais metais jau busiu pensininke, bet vis dėlto norėčiau išvažiuoti iš Lietuvos. Turiu Lietuvoje namą, tikrai nesu neturtinga, turiu santaupų, bet čia mane labai viskas slegia. Viskas! Tas politiku durnumas, tas nepamatuotas gyvenimo brangumas , tie nelaimingi veidai ir t.t. Esu užsienio kalbu specialistė, puikiai moku vokiečių, rusų, anglu, kažkiek prancūzų, tikiu, jog greitai išmokčiau olandų…..Esu 4 metus gyvenusi Sankt Peterburge, metus Vokietijoje, kažkiek Austrijoje Kaip Jūs manote, ar galėčiau įsitvirtinti Olandijoje? Ir kiek pinigų vidutiniškai reikėtų per mėnesį, gyvenant kukliai? Ar mus gydytu, jeigu prisietų?
Lauksiu atsakymo

Rimas. Labas Andriau. Radau internete tavo puslapį ir tą Olandijos emigranto ABC :) Ačiū už informaciją. Norėjau pasiteiraut, kaip sekasi ten Olandijoje? Noriu ir aš emigruot – padirbėt  bei magistrą studijuot. Nežinau tik kaip su tais darbeliais ir būstu. Gal galėtum ką nors patarti?

Štai kokių klausimų dažnai sulaukiu. Nenorėdamas kiekvienam atsakinėti asmeniškai ir tikėdamas, kad keliamos problemos yra aktualios visiems, atsakymus  parašysiu čia.

Po pusės metų gyvenimo Olandijoje rezultatai tokie:
1) Baigtas pirmas Olandų kalbos kursų lygis. Jau galima šiek tiek susišnekėti. Aišku, kalbant paprastai. Kuo lėčiau žmonės kalba, tuo daugiau supranti. Gelbėja daug tarptautinių žodžių iš anglų kalbos ir lengvesnis tarimas, nei anglų kalbos.
2) Nesijaučiame integravęsi. Dauguma draugų/pažįstamų (neskaitant darbo kolegų) yra ne vietiniai. Tikriausiai mus ir suartina ta aplinkybė, kad esame ne vietiniai. Tuo tarpu bendravimas su Olandais, nors ir būna įdomus, bet neaišku, ką jie apie tave galvoja. Mes bent jau stengiamės integruotis (mokomės kalbą, domimės kultūra, papročiais, tradicijomis, daug keliaujam Olandijoje), tad sulaukiame daug pagyrimų.

Atsakymai į klausymus:
1) Su kalba jums (Dalia) nebūtų problemų. Olandų išmokstama kaip ir kitos kalbos. Man netgi susidarė įspūdis kursuose, kad mums, lietuviams, jų garsus ištarti yra žymiai lengviau, nei prancūzams, italams, turkams ir lenkams. Išskyrus tą vienintelį „gghrr”. Bet ir tas, manau, jau įveiktas. Man olandų kalba turi panašumų su anglų ir vokiečių, aišku, yra išimčių. Tad jums problemų nekiltų. Juk kitą kalbą išmokti lengviau, kai jau kelias moki.
2) Sveikatos draudimas žmogui per mėnesį yra apie 88 eurai. Draudimas padengia viską, ką per metus išleidi virš nustatytos sumos (200, 300, 400 eurų, priklauso nuo pasirinkto sveikatos plano). Pats renkiesi savo rizikos lygį. Kol kas pas gydytojus nebuvom, nes neprireikė. Kiek girdėjau, dantų specialistai  pigiau kainuoja Lietuvoje.
3)  Pinigai. Viskas priklauso nuo to, kaip gyveni.

Nuoma yra brangi: butas be mokesčių ir baldų nuo 500 eurų per mėnesį. Studentiškai galima išsinuomoti kambarį su bendra virtuve, dušu ar tualetu. Kambariuką galima rasti, kad ir nuo 250 be mokesčių (pačiam ieškotis neteko).
Internetas apie 20 eurų.
Mobilusis ryšys: 0,1 euro/minutė  (negaliu pasakyti sumos, nes per pusę metų prakalbėjau už 10 eurų, ir jie visi buvo dovanoti ryšio tiekėjo). Galima sakyti, pokalbiai buvo nemokami.
Banko sąskaita su 2 debetinėmis kortelėmis: 40 eurų metams (Rabobank).
Maistas: žmogui gaminantis namie 150 eurų. Kavinėse brangoka: pica nuo 7 eurų, patiekalai 10-20 eurų.
Kinas: daugiausia 8-11 eurų.
Muziejai: dauguma 5-15 eurų. Buvome ir zoologijos sode, kur bilietas kainavo 20 eurų žmogui.
Dviratis: nuo 20 eurų.

Olandų kalbos kursai: nuo 200 eurų už vieną lygį (pagal Europos standartus jų yra 6). Aš moku 212 eurų. Už tai gaunu 21 akademinę valandą darbo su dėstytoju, 15 žmonių grupėje. Kursai užtrunka 2,5 mėnesio, nes būna tik 2 vakarai per savaitę. Pagrindinis darbas yra savarankiškai su knyga ir testais kompiuteryje. Knyga pirmam ir antram lygiui apie 90 eurų (su kompaktine plokštele). Sėkmingai baigęs kursus gauni sertifikatą.

4) Įsitvirtinti pavyktų, jei susirastumėte veiklos čia, ir žmonių, su kuriais bendrautumėte. Manau bendravimas ir patinkanti veikla yra pagrindiniai dalykai norint įsitvirtinti užsienyje.

5) Dėl studijų Nyderlanduose negaliu daug patarti, nes pačiam neteko. Olandijoje yra per dešimt europinio lygio universitetų, bet ne visi turi kursus anglų kalba. Universitetų vardai, kurie yra mano kaimynystėje, pasienyje su Vokietija : Wageningen, Nijmegen, Volksuniversiteit (čia mokausi   olandų kalbos; yra daug filialų visoje Olandijoje).

6) Nesvarbu, kokia jūsų specialybė, bet mokėdami olandų kalbą, jūs darbą susirasite 10 kartų greičiau ir 5 kartus geresnį, nei jos nemokėdami. Olandijoje šiuo metu bedarbystė yra truputį virš 3 % (tai yra, pusė milijono gyventojų neturi darbo). Žmogui su išsilavinimu ar be jo susirasti darbą nėra lengva. Ypač, kai lenkai okupavę darbo rinką. Kiek girdėjau, jie dirba už pusę minimumo. Dėl to jų visi nemėgsta. Dažnas ieškantis darbo klausia, ar kolektyve yra lenkų. Minimali alga Olandijoje apie 1000 eurų į rankas (~1300 ant popieriaus). Minimali alga taip pat priklauso nuo amžiaus, todėl žmonės, jaunesni nei 23 (tiksliau nebe pamenu) metai, gali tikėtis šiek tiek mažesnio minimumo.

Tikiuosi nors šiek tiek praplėčiau jūsų žinias apie gyvenimą Nyderlanduose. Sėkmės visiems. Laukiu kitų klausimų.

Įrašo “Gyvenimas Olandijoje – kalba, darbas, pinigai” komenatarų: 66

  1. Sveikas Andriau noreciau isgirsti siektiek patarimo kaip yra del busto pirkimo olandijoje .kiek zinau bankai nesuteikia pilnos paskolos bustui pirkt yra daug agenturu kurios paskolina pinigus gal zinai kokios jos kaip viskas vyksta koks procesas vyksta ka as pac tureciau padaryt kaip pradet viska ,aisku manau reikia man registracijos man as jos neturiu bet ketinu as registruotis olandijoje ,darba turiu su kontraktu ilgalaikiu dirbti tiek kiek ilgai noresiu pac nera datos ismetimo

  2. 1) Išsirenki būstą. Dažniausiai per maklerius žmonės pardavinėja.
    2) Susirandi iš kur gauti hipoteką (hypotheek oland.)
    Pirkimo procesas iš principo tas pats kaip Lietuvoje.
    Paprastai perkant ne naują būstą dar reikia mokėti mokestį valstybei. Tiksliai neatsimenu, bet atrodo siekia 6 % būsto kainos. Tad su visais popierizmais išsirinktas būstas kainuos apie 10 % brangiau. Naujame būste overdrachtsbelasting mokestis būna įskaičiuotas į kainą.
    Apie pinigų skolinimo „agentūras” nežinau.

  3. ok aciu Andriau
    Dar noriu paklaust kur galeciau ieskot patalpas nuomotis komercinei veiklai?

  4. Sveikas

    Gal zinai kur galima suzinoti apie idarbinimo agenturos veikla (kas teisiskai ,kas ne) musu agenturos bosai moka atlyginimus kada nori ir kaip nori.Jie aiskina kad turi tokia teise.
    Jai ka zinai gal galetum i email parasyt?

  5. Sveiki!Noreciau paklausti-kiek galima dirbti niderlandose neisvaziodamas is salies?Dirbu oficalei,olandu firmoi,bet per Lietuva(tame prasme sita firma ira ir Lietuvoi.Tik siuncia dirbti i Niderlandus)

  6. Idomus straipsnis. Tik viena juokinga klaidele. Atsiskaitymo korteles buna debetines. Diabetines jei ir isduoda tai ne bankai, o vaistines cukralige sergantiems zmonem:)

  7. Sveikas andriau norejau taves paklauati gal zinai kaip cia su tais mobiliais namukais ar juose galima gyventi visus metus ar tik siltuoju metu laiku,su vaikais?

  8. Labas. Esu girdėjęs, kad negalima ir netgi skiriamos baudos. Bet žmonės tiesiog gyvena. Tad kaip ten yra iš tiesų, geriausia domėtis savivaldybėje.

  9. Laba diena, siuo metu atvykau i NL komadiruotei i versienos fabrika is LT firmos. Taciau jau dabar matau, kad noriu likti sioje salyje su visam, bet LT liko mazamete dukte, kuria taip pat noreciau atsivezti cia naujiems mokslo metams. Tikrai laiko turiu nemazai iki kito rugsejo, bet norisi būti 100 % pasiruosus ilgesniam gyvenimui cia. Gal galetumete man atsakyti az i el.p. apie mokyklas ar gimnazijas emigrantu vaikams. ir siaip gal daugiau kokios info turetumete ka pasakyti man. Besalygiskai dekoju.

  10. Jei nori atsivezti y olandija vaikus, tai reiske kad turi turet vaikai sofi numery kury isduoda mokesciu inspekcija, ir zinoma registruota gyvenama vieta.
    Po to susirasti mokykla ir yrasyti mokykla .Olandijoje vaikai y mokykla eina nuo
    keturiu metu yra 8 grupes.
    13-14 metu yra daromi testai kurie nusprendzia koks vaiko EQ lygis.
    Ir duodamas patarimus kur jis toliau mokincis ar tai profocineje ,ar tai gimnazijoje,ar tai altanejume ir t.t.t reikalavimai gan auksti.
    Ir y mokykla einama ne nuo rugsejo pirmos yra skirtingos datos priklauso kur gyveni. Vasaros atostogos uztrunka 6 savaites.

  11. O kas liecia Olandiskas hypothekas taip nera paprasta gauti.reik turet pirmiausiai darbo kontrakta nelaikina. Pagal darbo uzdarby yra skaiciuojama
    paskola del namu 30 metu issimokejimui. Procentai skaiciuojami tuo metu tokie
    kokie yra bankuose nustatyti. Gali but nuo 3% iki 10% .
    Siuo metu namu kainos yra krite del to procentai mazi. Bet kazkokia daly atgal gauni is mokesciu inpekcijos atgal per menesy. Bet norint hyp.gauti reik kreiptis y bankus .ING, Rabobank,Abnabro.
    O nuomuot socialiny buta reik ysirasyt y pvz.woonvisie,vestia ir kiekviena savaite reguoti y butus . O makalarai yra brangesni ir reik ziureti kad neapgautu su kontraktais nes yra slidus reikalas.

  12. Sveiki, noreciau pasiteirauti del mokesciu grazinimo. Dirbu olandijoje apie 7 menesius, tad nezinau kada ir kaip reikia grazintis mokescius, ar is vis man juos grazins. Gal galit patarti kur reikia kreiptis kaip viska susizinoti, gal Jus zinote kaip viskas vyksta ?
    Dekui

  13. Sveiki, ar ka nors zinote apie kursus Bredoje ar ne netoli jos?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *